شب یلدا با ژله هندوانه و انار دراژه

آداب شب یلدا در طول زمان تغییر نكرده و ایرانیان در این شب، باقیمانده میوه هایی را كه انبار كرده بودند و نیز خشكبار و تنقلات می خورند و دور هم گرد هیزم افروخته و بخاری روشن می نشستند تا سپیده دم ،بشارت شكست تاریكی و ظلمت و آمدن روشنایی و گرمی  دهد.

از نظر طب سنتی ایران در شب یلدا باید غذاهای گرم خورده شود. میوه هندوانه مخصوص چله تابستان می‌باشد نه چله زمستان چون طبیعت هندوانه سرد است و در فصل گرم باید خورده شود. ولی ما به شما جایگزین مناسبی را معرفی میکنیم که شب یلدای خاطره انگیزی را به یادگار بگذارد.

روی گل شما به سرخی انار

شب شما به شیرینی هندوانه

و عمرتون به بلندی یلدا

پوستر شب یلدا با دراژه

ژله هندوانه دراژه در شب یلدا

ژله هندوانه دراژه

طرز تهیه:

پودر ژله هندوانه را با یک لیوان آب جوش حل میکنیم. روی بخار آب یا توی ماکروویو میگذاریم تا ذرات شکر کاملا حل شود و ژله شفاف گردد.ژله ها را در لیوانها (یکبار مصرف کاغذی) میریزیم و در یخچال قرار می دهیم تا ببندد.

ژله آلوئه ورا را با یک لیوان آب جوش حل می کنیم و صبر میکنیم تا در دمای محیط خنک شود(نبندد). پس از خنک شدن 2 تا 3 قاشق غذاخوری شیر به آن اضافه میکنیم تا سفید شود.3 تا 4 قاشق غذاخوری ژله آلوئه ورا را را روی لیوان های حاوی ژله هندوانه می ریزیم و در یخچال می گذاریم.

ژله لیمو را با یک لیوان آب جوش حل می کنیم و 4 تا 5 قاشق غذاخوری شیر به آن اضافه میکنیم و صبر میکنیم تا در هوای محیط خنک شود و سپس در هر لیوان 4 قاشق اضافه میکنیم و در یخچال میگذاریم تا ببندد. بعد از یک ساعت ژله ها را از یخچال در می آوریم دور تا دور لیوان را با چاقو آزاد میکنیم و در آب ولرم می گذاریم تا راحت از ظرف جدا شود. برای این کار میتوان از قیچی آشپزخانه برای برش زدن لیوان ها استفاده کرد. ژله ها را در ظرف بریزید و روی آن را شکلات چیپسی بچسبانید.

نکته: وقتی شیر را به ژله اضافه میکنید حتما ژله باید سرد باشد در غیراینصورت شیر در ژله میبرد و لخته لخته می شود!

مواد لازم:

ژله هندوانه دراژه
  • پودر ژله هندوانه دراژه: 1 بسته
  • پودر ژله آلوئه ورا دراژه: 1 بسته
  • شیر : یک فنجان
  • پودر ژله لیمو دراژه: 1 بسته
  • شکلات چیپسی: به میزان لازم
ژله هندوانه دراژه

ژله انار دراژه در شب یلدا

پودر ژله انار دراژه

این ژله مخلوطی از ژله انار ، ژله آلوئه ورا و دانه های انار می باشد که به صورت دو لایه روی هم قرار می گیرد. ژله انار می تواند گزینه مناسبی برای شب یلدا باشد. در ادامه مطلب با مواد لازم و طرز تهیه ژله انار آشنا می شوید.

طرز تهیه:

ژله آلوئه ورا را با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید تا پودر ژله کاملا در آب حل شود، سپس یک لیوان سرخالی آب سرد افزوده و در یخچال قرار دهید تا نیم بند شود.

ژله نیم بند شده را با انار دانه شده مخلوط کرده و در قالبی که گنجایش 6 لیوان آب را داشته باشد ریخته، در یخچال قرار دهید تا ببندد.

پودر ژله انار را با یک لیوان آب جوش حل کرده، سپس یک لیوان آب انار را به آن افزوده و کنار بگذارید.

مخلوط ژله انار و آب انار را در قالبی که قبلا ژله آلوئه ورا به همراه دانه های انار در آن بسته شده است بریزید و مجددا در یخچال بگذارید تا ببندد. سپس لبه های ژله را با نوک چاقو جدا کرده و قالب را یک لحظه در آب ولرم بگذارید، سپس در ظرف دلخواه برگردانده و سرو نمائید.

مواد لازم:

پودر ژله انار دراژه
  • پودر ژله انار دراژه: 1 بسته
  • پودر ژله آلوئه ورا دراژه: 1 بسته
  • آب انار: 1 لیوان
  • انار: 1 عدد، دانه شده
پودر ژله انار دراژه

تاریخچه شب یلدا

شب یلدا با دراژه

ايرانيان قديم شادي و نشاط را از موهبت هاي خدايي و غم و اندوه و تيره دلي را از پديده هاي اهريمني مي پنداشتند. مراسم نوروز، جشن مهرگان، جشن سده، چهارشنبه سوري و شب يلدا و سنت هاي ديگر در واقع بيانگر اين حقيقت است كه ايرانيان پس از رهايي از بيدادگري و ستم به شكرانه بازيافتن آزادي، جشن برپا مي ساختند و پيروزي نيكي بر بدي و روشنايي بر تاريكي و داد بر ستم را گرامي مي داشتند. شب يلدا نيز يكي از اين موارد است.

در دوران كهن، شب مظهر تاريكي و تباهي و وحشت بوده و اغلب سعي مي كردند كه شب هنگام با افروختن آتش و افزودن نور، خانه روشن باشد. تا پليدي و تباهي در آن راه نيابد. شب يلدا طولاني ترين شب ها است. يعني تسلط تاريكي بر زمين از تسلط نور خورشيد و روشنايي مي كاهد. و چون فرداي اين شب روشنايي بر ظلمت غالب و روز طولاني مي شود، ايرانيان تولد دوباره خورشيد را كه مظهر روشنايي است جشن مي گيرند.

آيين شب يلدا يا شب چله

از رسم هاي شب يلدا، «فال حافظ گرفتن» است که از سده های اخیر به آن اضافه شده است. از آيين های شب يلدا، خوردن آجيل مخصوص ، هندوانه، انار و شيريني و ميوه هاي گوناگون است که همه جنبه نمادي دارند و نشانه برکت، تندرستي، فراواني و شادکامي هستند.

واژه يلدا

يلدا از نظر معني معادل با كلمه نوئل از ريشه ناتاليس رومي به معني تولد است و نوئل از ريشه يلدا است . واژه يلدا سرياني و به معني ولادت است . ولادت خورشيد ( مهر و ميترا ) و روميان آن را ( ناتاليس انويكتوس ) يعني روز (تولد مهر شكست ناپذير) نامند. ایرانیان این شب را شب تولد الهه مهر «میترا» می پنداشتند و به همین دلیل این شب را جشن می گرفتند و گرد آتش جمع می شدند.

شب یلدا با ژله انار و هندوانه دراژه
فال حافظ

ابتدا نيت كنيد سپس براي شادي روح حضرت حافظ يك صلوات بفرستيد

ای حافظ شیرازی! تو محرم هر رازی! تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی.

شب یلدا با فال حافظ و دراژه